شعار سال

اخبار فرماندهی سپاه

فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان در جمع فعالین فرهنگی ابوموسی گفت:یکی از مولفه های اصلی قدرت
سردار ترابی با بیان اینکه خدمت رسانی به مناطق محروم از وظایف سپاه است ،افزود : ۲۱ پزشک متخصص بسیجی ب
فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان گفت:دوره سربازی فرصتی برای رشد و بالندگی و کسب مهارت و توان
سردار ترابی گفت:آشوب و فتنه های اخیر در بعضی از شهرهای کشور با بصیرت مردم در نطفه خفه شد.
سردار ترابی با بیان اینکه دشمن از اتحاد مسلمانان جهان می ترسد گفت: اتحاد مردم شیعه و سنی در استان
این مطلب ۴۸ بار خوانده شده

خانواده در بیانات مقام معظم رهبری

نسخه مناسب چاپ

عوامل استحکام خانواده

در اسلام برای تشکیل خانواده ،استاندارد هایی معرفی شده است .هر قدر  ارکان تشکیل دهنده خانواده با آن استاندارد ها منطبق باشد؛به همان مقدار از شایستگی ،برتری و استحکام برخوردار خواهد بود.

پاره ای از این فضیلت ها که موجب سلامت و استحکام خانواده می شوند عبارتند از:

رعایت و پایبندی به موازین شرعی

زندگی ایده ال در عبود یت و بندگی خداوند است و عبودیت،اطاعت کامل از امر و نهی الهی و عمل کردن به آن هاست که موفقیت در کسب زندگی ایده ال را در پی خواهد داشت . انجام واجبات و ترک محرمات ،رعایت حلال و حرام و پیروی از الگو های دینی و همچنین توکل به خدای بزرگ و توسل به انبیاء و اولیاء الهی سبب تحکیم بنیاد خانواده می شود .

بیانات

((در تشکیل خانواده ودر حفظ آن باید احکام اسلامی را رعایت کرد تا خانواده سالم و در اوج باقی بماند . از این رو ، در خانواده های دین دار که زن وشوهر به این حدود اهمیت می دهند ،سال های متمادی بدون ناخرسندی با هم زنگی می کنند .

 محبت زن و شوهر ها به هم باقی می ماند و جدایی شان از آن سخت است ودل در گرو محبت یکدیگر دارند این نیکی ها واین محبت هاست که بنای خانواده را مستحکم می کند  و اسلام  نیز به این امور ارزش بسیار می نهد .

شما اگر بخواهید به راه مستقیم بروید، باید موازین شرعی را رعایت کنید و اخلاق خانواده را که در شرع مقدس معین شده است ،مهم بشمارید .(رعایت قانون اسلام)سعادت زن و مرد را تضمین  می کند و در محیط خانواده صفا و صمیمیت را به وجود می آورد .اسلامی زندگی کردن در باب زناشویی به این معناست که زن و شوهر منطبق با خواسته های اسلام ،با هم مهربان و صمیمی باشند و وفادار و قدر دان و کمک کار یکدیگر ادامه حیات دهند))

خانواده خوب ،یعنی زن و شوهری که با هم مهربان باشند ،با صفا و صمیمیت باشند و به یکدیگر محبت و عشق بورزند ،رعایت همدیگر را بکنند و مصالح همدیگر را مهم و گرامی بدارند، اولادی که در آن خانواده به وجود  می آید ،نسبت به او احساس مسئولیت کنند و بخواهند از لحاظ مادی و معنوی  او را به سلامت برسانند .چیز هایی به او یاد بدهند به چیز هایی او را وادار کنند ،از چیز هایی او را باز دارند  صفات خوبی را در او تزریق کنند.یک چنین خانواده ای ،اساس همه ی اصلاحات واقعی در یک کشور است .چون انسان ها در چنین خانواده ای خوب تربیت می شوند ،با صفات خوب بزرگ می شوند با شجاعت ،با استقلال عقل ،با فکر،با احساس مسولیت ،با احساس محبت ،با جراًت ،جراًت تصمیم گیری با خیرخواهی،نه بد خواهی ،و با نجابت .وقتی مردم جامعه این خصوصیات را داشته باشند این جامعه دیگر روی بد بختی را نخواهد دید.

۲.قناعت

قناعت در اصطلاح به معنای بسنده کردن به قسمت خویش و خشنود کردن آمده است .یکی از خصایص بارزی که می تواند احساس رضایتمندی را در کانون خانواده حاکم کند ،قناعت است . قناعت ابعاد وسیعی دارد  که یکی از نمودهای آن قناعت مالی و اقتصادی است .قناعت مالی علاوه براینکه آرامش روانی را در پی دارد ؛می تواند در تنظیم دخل و خرج زندگی و برقراری تعادل اقتصادی تاثیر مستقیم داشته باشد، قناعت در زندگی باعث می شود تا انسان نسبت به داشته های خود راضی باشد و در راستای شکر برای داشتن آن ها اقدام کند.

در سیر ه ی اقتصادی معصومین (علیهما السلام ) ،اصل قناعت از مکمل های اصلی بحث کار و تلاش برای روزی است .کار و تلاش در برابر واگذاری امور به خدا قرار می گیرید  و بسیار مورد سفارش معصومین (علیهما السلام) بوده است .

بیانات:

((از مهم ترین فضایل اخلاقی قناعت است ،و اگر امروز ما در برخی زمینه ها دچار مصیبت هستیم ،به خاطر این است که این اخلاق حسنه الهی را فراموش کردده ایم، امانت،درستکاری ،حق طلبی ،زیبایی طلبی یکی از خلقیات خوب زیبایی طلبی است ،یعنی به دنبال زیبایی بودن،زندگی را زیبا کردن ، هم ظاهر زندگی را و هم باطن زندگی را ،محیط خانواده ،محیط بیرون،محیط خیابان ،محیط پارک و محیط شهر- نفی مصرف زدگی ،عفت،احترام و ادب به والدین و به معلم))

((سعی تان را بگذارید بر زندگی ساده و به دور از افشاگری ،بر زندگی ای که که منطبق باشد بر زندگی متوسط مردم .نمی گویم پایین ترین مردم ،متوسط مردم .نگاه نکنید به مسابقه ی مادی گری .مسابقه است .چنان که در راه بهشت خدا مسابقه است ،در راه بهشت خیالی دنیا هم مسابقه است .برای تجملاتش،برای مقام و قدرتش،برای اسم در آوردن و معروف شدنش،مسابقه است .این مسابقه ناسالمی است ...هرکدام که بخواهید به این مسابقه وارد شوید آن دیگری مانع شود و به عنوان یک ناصح عمل کند.

در همه ی مراحل ،باید میانه روی و قناعت و گرایش به روش متواضعانه و فقیرانه را فراموش نکرد که این نظر اسلام است.))

منبع:ماهنامه فرهنگ پاسداری/سال اول/شماره ۸

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.